zahlavi
lysá hora
reklama

Hledáte

blue_down
shadowup

Stavbaři řeší dopravu obřího zásobníku vody na vrchol Lysé hory

Stavbaři řeší dopravu obřího zásobníku vody na vrchol Lysé hory

Stavbaři řeší dopravu obřího zásobníku vody na vrchol Lysé hory.

 

Stavba nové Bezručovy chaty na Lysé hoře se pozvolna posunuje kupředu. Hotové základy, obvodní zdi suterénu a hlavní příčky – v takové stavu se na Lysé hoře nachází nízkoenergetická replika původní historické chaty, pro jejíž obnovu se zasadil Klub českých turistů.

„Momentálně pracujeme na přípravách opěrné zdi, do čtrnácti dnů by měl být hotový strop nad suterénem a poté nás čeká náročný úkol – dokončit podzemní zásobník na požární a pitnou vodu. Je třeba vykopat jámy ve skalnatém podloží, dovézt zde desetimetrový šedesátikubíkový baňok, osadit jej do země a propojit se stávajícím suterénem," popsal Jiří Stejskalík, vedoucí Technické sekce KČT.

Vodní a odpadové hospodářství je dle něj nejsložitější stavební objekt, za kterým stojí také přečerpávací stanice či lapače tuku. „Snažíme se, abychom se s dalšími stavebními objekty dostali co nejdříve ze země nad terén, protože pokud nás zima zaskočí, budeme muset vodu dokončovat až příští rok. Počasí je nyní náš nepřítel, jakmile napadne sníh, tak trajler s několikatunovou nádrží už nahoru nevyjede," vyslovil své obavy s tím, že již nyní jsou ve skluzu.

Že lidem není lhostejný osud Bezručovy chaty, o tom svědčí jejich finanční podpora. Do kasičky přispívají návštěvníci bufetu Šantán na samém vrcholu Lysé hory, peněžní částky zasílají také na zřízený účet či formou DMS. „Za každý byť malý příspěvek a fyzickou pomoc jsme samozřejmě šťastni. Je znát solidarita a sounáležitost těchto lidí, kteří pochopili, že chata jednou bude sloužit jako servis a služba všem turistům a návštěvníkům hor. A nejen to, bude zde i stáláenvironmentální výstava flory a fauny Beskyd a výchovná, osvětová základna pro děti a mládež," řekl Jiří Stejskalík.

Najdou se i takoví, kteří se bez nároku na mzdu zapojí do brigádnických činností. V srpnu tak například přijelo vlastním autobusem patnáct turistů z KČT Petřvald, vybaveni byli pracovnímirukavicemi, a po několika hodinovém úsilí byl znatelný i výsledek.

„Počasí nám přálo, byl hezký den a domů jsme pak odjížděli s dobrým pocitem, že jsme odvedli kus užitečné práce," popsala Marie Minková, kronikářka petřvaldského klubu, která tuto údernickou výpravu zorganizovala.

Stavbu Bezručovy chaty provázejí od samého počátku nemalé problémy. „Když bych to měl shrnout, tak ten největší problém byl absence proudu. I přesto, že v červnu byla přípojka hotová, administrativa byla příšerná. Elektriku jsme nakonec pořešili se sousedy. Další problém jsme vyřešili díky vstřícnosti Lesů ČR, které nám umožnily skladovat výkopový materiál v lokalitě Zimný, kde výkopek drtíme a používáme zpětně na zásypy drenáží," vysvětlil Jiří Stejskalík.

Podpořit stavbu, která má před sebou ještě dlouhou cestu, se rozhodlo také obecní zastupitelstvo v Ostravici, které slíbilo půlmilionový příspěvek. „To je hodně velká podpora. Jestli to vyjde, to budu moc rád," uzavřel vedoucí.

zdroj:/denik.cz

shadowup

Rubriky: beskydy,

shadowupshadowup
Nickname (přezdívka):
Email:
// povinný, neveřejný
WWW:
Příspěvek:    
Šest + sedm? Napište číslovku
shadowup

Další Aktuality Beskydy

shadowup

Beskydská sedmička je opět za dveřmi

Beskydská sedmička je opět za dveřmi

Aktuality Beskydy - Beskydská sedmička je opět za dveřmi. Jako každý rok je tady opet tato impozantní akce v srdci Beskyd. Pokud se chcete zúčastnit, nebo jen zažít tu atmosféri na startu, neváhejte, navštivte www.beskydskasedmicka.cz kde se dovíte vše potřebné. ... celý článek

shadowup

Sedm zraněných cyklistů v Moravskoslezském kraji

Sedm zraněných cyklistů v Moravskoslezském kraji

Aktuality Beskydy - Sedm zraněných cyklistů v Moravskoslezském kraji. Prvního cyklistu ošetřovali záchranáři po osmé ráno v Ostravě. Třiatřicetiletý muž utrpěl po kolizi s vozidlem poranění horní a dolní končetiny. O hodinu později vyjížděla ZZS k muži středního věku v Opavě, který se rovněž střetl s automobilem. ... celý článek

shadowup

Informace z dění kolem B7

Informace z dění kolem B7

Aktuality Beskydy - Start Beskydské sedmičky! Ve 22:00 pátečního večera, odstartovala za účasti více jak 3000 závodníků, Tatra p.Loprajze jako předjezdce a mnoha příznivců, Beskydská sedmička. Rpzhodli jsme se zmapovat akci prvních závodníků a vypravili jsme se ihned po startu na Lysou horu, kde jsme se dostali cca ko... celý článek

shadowup

Beskydská sedmička "B7" opět tady !!!

Beskydská sedmička "B7" opět tady !!!

Aktuality Beskydy - 04.09.2015 ve 22:00 startuje Beskydská sedmička. Účastníky (poslední info 880 závodníků ve 440 týmech) čeká trať dlouhá od 84 do 95 km, kterou musí všichni zdolat do maximálně do 30 hodin. Budeme u toho a s ohledem na nejzajímavější tisícovku Lysoun horu, budeme čekat na "přechod" prvního účastníka... celý článek

shadowup

Na Lysé hoře padnul teplotní rekord, starý 76 let.

Na Lysé hoře padnul teplotní rekord, starý 76 let.

Aktuality Beskydy - Na Lysé hoře padnul teplotní rekord, starý 76 let. Na Lysé hoře v Beskydechpadl teplotní rekord starý 76 let, meteorologové tam naměřili 15,2 stupně Celsia. Dosavadní maximum pro tento den tam bylo 14 stupňů z roku 1938. Nejtepleji v Moravskoslezském kraji dnes bylo v Karviné, 22,6 stupně Celsia. ... celý článek

Menu Aktuality
Beskydy (c) - info@vseobeskydech.cz -- Kontakty -- SiteMap

-- webové stránky -- Beskydy -- Český Těšín